Wystawa „Pozdrowienia z Mielca” do końca stycznia w Jadernówce

Kilka miesięcy temu Muzeum Regionalne w Mielcu wspólnie ze Stowarzyszeniem Społeczno-Edukacyjnym „Orzeł Biały – Strzelec” wydało mały album „Pozdrowienie z Mielca”, prezentujący dawne pocztówki mieleckie od końca XIX wieku do lat 90. wieku XX.

Pierwszy taki album, w innej objętości, szacie graficznej i pod innym tytułem ( „Mielec na dawnych pocztówkach”) muzeum wydało w 2007 roku. Mimo upływu lat tematyka ta wciąż cieszy się ogromnym powodzeniem, stąd też aktualne działania. W ramach akcji promującej książkę muzeum zaprasza do galerii „Jadernówki” na wystawę prezentującą wybór pocztówek mieleckich ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego.

Zdecydowaliśmy tym razem na zmienioną formę prezentacji – w odróżnieniu od wielu poprzednich wystaw, na których pokazywane były przeważnie powiększenia i współczesne wydruki zdjęć, tym razem widz będzie miał okazję stanąć przed oryginałami. Za taką formą prezentacji przemawia nie tylko możliwość pokazania większej liczby obiektów, ale przede wszystkim możliwość poczucia ducha czasu, klimatu tamtych lat, kiedy słowo pisane ręcznie nacechowane było ładunkiem emocjonalnym. Dzisiejsze, głównie cyfrowe formy korespondencji pozbawione są już tego niepowtarzalnego osobistego charakteru, emocji widocznych w charakterze pisma, ozdobnikach wykonywanych ręcznie, dopiskach, stemplach i znaczkach

Dla podtrzymania tego klimatu, obok oryginalnych pocztówek uzupełnienie stanowią skany części korespondencyjnej – życzenia, pozdrowienia, czułości, ale i tak powszechne kiedyś rozwiązania krzyżówek. Na blisko 300 obrazkach pokazano ewolucję karty pocztowej/widokówki na przestrzeni XX stulecia jako formy korespondencji, pokazano zmiany w architekturze  miasta utrwalane przez fotografów i wydawców owych pocztówek.

Ukazujemy także ewolucję korespondencji, zmienność charakteru pisma, coraz większą powściągliwość w przekazywaniu myśli… „Pozdrowienie z Mielca” to wielowątkowa ilustrowana opowieść muzealna, której nie sposób nie zobaczyć i nie przeżyć osobiście…

Zapraszamy do „Jadernówki”! Otwarcie wystawy w czwartek, 14 grudnia o godzinie 18.oo, wystawa czynna do końca stycznia 2018 roku. Album „Pozdrowienie z Mielca” przygotowali Janusz Halisz i Jerzy Skrzypczak, scenariusz wystawy: Janusz Halisz, oprawa i przygotowanie wystawy: Beata Ślemp-Kwoka i Michał Bojarski.

Aktualności

Leave a Comment