Pamięci ofiar epidemii

29 października w Żarówce (gm. Radomyśl Wielki) odsłonięty i poświęcony został pomnik i obelisk upamiętniający osoby zmarłe na cholerę podczas epidemii z 1873 roku.

Na terenie Żarówki w tamtym czasie zmarły 23 osoby. Część z nich została pochowana na sąsiednich cmentarzach.

Z inicjatywy radnej Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim Józefy Smagacz i sołtysa Aleksandra Mroza oraz przy wsparciu wielu ofiarnych mieszkańców Żarówki udało się postawić obelisk przywracając pamięć zmarłych podczas tej straszliwej epidemii osób i odtworzyć ich miejsce pochówku. Poświęcenie monumentu nastąpiło 29 października br. z udziałem fundatorów i mieszkańców Żarówki, a dokonał go ks. proboszcz Eugeniusz Habura.

Do powstania pomnika wykorzystano metalowy krzyż postawiony ku pamięci 15-letniego Wojciecha Puły zmarłego na cholerę. Uzupełniony jest obeliskiem, na którym znajdują się dwie metalowe tablice, jedna z napisem OFIARY EPIDEMII CHOLERY 1873 ROKU i z nazwiskami 18 osób, od najmłodszego w wieku 1 roku do najstarszego (66 lat). Druga mała tabliczka o treści: ODNOWIONO PRZEZ / SPOŁECZNOŚĆ ŻARÓWKI / w 2017 r. Pomnik umieszczony jest w lesie, prowadzi do niego betonowa ścieżka obsadzona drzewkami.

Fot. A. Ziobroń

Aktualności

Leave a Comment