Mielec w programie „Mieszkanie Plus”

Celem rządowego programu Mieszkanie Plus jest budowa przystępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją nabycia do nich praw własności. Program skierowany jest głównie do osób pracujących, które jednak nie zarabiają na tyle dużo, aby mogły pozwolić sobie na zakup mieszkania na warunkach komercyjnych.

Miasto Mielec już w ubiegłym roku zgłosiło wolę przystąpienia do programu Mieszkanie Plus rozpoczynając kolejne etapy przygotowań do jego wdrożenia. Tymczasem na ostatniej sesji rady miejskiej jej wiceprzewodniczący Jakub Cena pozwolił sobie na stwierdzenie, że Mielca nie ma w gronie 70 miast zakwalifikowanych do udziału w programie Mieszkanie Plus. Jego zdaniem wynika to z rzekomych opóźnień w pracy miejskich urzędników. Informacje te są całkowicie nieprawdziwe i wprowadzają opinię publiczną w błąd.

Już pod koniec ubiegłego roku w mieleckim magistracie zapadła decyzja o przeznaczeniu  pod program Mieszkanie Plus ponad dwuhektarowej działki przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy i Witosa. Cały czas trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na opracowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu pod budowę kilku budynków wielorodzinnych. Planowane jest tam 200-230 mieszkań wielkości od 30-70 m kw.

Choć plany zagospodarowania przestrzennego przewidują dla tego obszaru zabudowę wielorodzinną prowadzone są konsultacje z mieszkańcami pobliskiego osiedla, którzy zgłosili zastrzeżenia do pomysłu budowy dużych wielokondygnacyjnych budynków w pobliżu.

Kolejny etap przygotowań mieleckiego samorządu do udziału w projekcie Mieszkanie Plus zakończył się wizytą w Warszawie i podpisaniem przez zastępcę prezydenta Tadeusza Siemka listu intencyjnego. Wizyta na zaproszenie partnera finansowego projektu, jakim jest Bank Gospodarstwa Krajowego miała na celu zapoznanie się przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Mielcu ze szczegółowymi założeniami programu.

Okazuje się, że projekt będzie prowadzony na zasadach rynkowych i będzie zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A. Inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz z wykorzystaniem finansowania z Funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A.

Mielecki magistrat w najbliższym czasie będzie analizował otrzymane założenia finansowania programu i koszty, jakie będą ponosić jego uczestnicy. Z wstępnych ocen wynika, że te koszty będą wyższe niż początkowo sądzono. Dlatego decyzja o tym, w jakim zakresie program Mieszkanie Plus będzie realizowany w Mielcu zapadnie po zapoznaniu się z wynikami przygotowywanej ankiety, która ma wstępnie określić liczbę chcących wziąć w nim udział osób.

Urząd Miejski w Mielcu jest zainteresowany tym, aby realizacja programu  Mieszkanie Plus odbywała się na korzystnych dla mieszkańców warunkach i aby ten program służył młodym ludziom chcącym związać swoją przyszłość z naszym miastem.

js

 fot. Darek Delmanowicz  /  źródło: PAP

Aktualności

Leave a Comment