Prelekcja naukowa o Eugeniuszu Szyfnerze, Mieleckim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Związku z przypadającą w styczniu 2017 roku 75. rocznicą konferencji w Wannsee, podczas której naziści podjęli decyzję o Zagładzie Żydów oraz przypadającym 27 stycznia 2017 roku Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu została zorganizowana okolicznościowa naukowa prelekcja.

Jej organizatorami były Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzka w Rzeszowie – Filia w Mielcu oraz uczniowie klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu pod opieką nauczyciela historii Pawła Wala.

Rozpoczynając prelekcję Józefa Krasoń dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu powitała zgromadzonych gości,  a następnie przedstawiła prelegentów. Uczestnikami i gośćmi byli m. in. dyrektor ZST w Mielcu mgr inż. Mariusz Wojciechowski, historyk regionalista Józef Witek, zastępca dyrektora SCK ds. biblioteki Jolanta Strycharz, pastor lokalnego zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Mielcu Dariusz Hapoń oraz liczna delegacja PTTK – Oddział w Mielcu, a także młodzież szkolna z ZST w Mielcu.

Tematyka prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną dotyczyła mieleckiego Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, którym jest 94 letni Eugeniusz Szyfner. Należy On do grona najstarszych osób odznaczonych tym medalem i tytułem od Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Mielecki bohater jest ostatnim żyjącym  świadkiem historii, który we wrześniu 1939 roku widział ruiny spalonej przez Niemców synagogi przy ulicy Lelewela. W toku prelekcji uczeń Michał Czaja omówił biografię Eugeniusza Szyfnera, ukazując Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami 9 Żydów w chorzelowskim kurniku w latach 1942 – 1944.

Przedstawił on także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu organizował każdego roku wyjazdy do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie przedstawiał młodzieży i pracownikom mieleckich zakładów pracy ogrom hitlerowskiego bestialstwa. W dalszej części prelekcji uczeń ZST Mielec skupił się na omówieniu roli Eugeniusz Szyfnera w  pozyskiwaniu coraz zwolenników przyjaźni polsko – żydowskiej, a także na  budowaniu przez Niego mostów pojednania pomiędzy chrześcijaństwem i judaizmem.

Prelegent zwrócił także uwagę i podkreślił, że bezinteresowna pomoc w ukrywaniu przez Szyfnerów, podczas okupacji hitlerowskiej, 9 Żydów została doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, który 6 listopada 1996 roku przyznał Eugeniuszowi Szyfnerowi i pośmiertnie Jego Matce Katarzynie Szyfner tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.  W końcowej części prezentacji multimedialnej uczeń przedstawił uhonorowanie naszego bohatera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w dniu 17 marca 2016 roku w Łańcucie odznaczył Eugeniusza Szyfnera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na zakończenie prelekcji uczeń przedstawił podejmowane działania uczniów klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu  jako uczestnika i realizatora VIII edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – Kamienie Pamięci, w ramach którego przedstawiają oni postać Eugeniusza Szyfnera.

Okolicznościowy wykład, w zakresie dziejów ludności żydowskiej w regionie mieleckim, wygłosił w części podsumowującej prelekcję Józef Witek, przedstawiając w nim także wydarzenia związane z zagładą Żydów z naszego miasta w marcu 1942.

jw

Aktualności

One Thought to “Prelekcja naukowa o Eugeniuszu Szyfnerze, Mieleckim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”

  1. Hetman Mikołaj Mielecki FB

    Galicja nie bylaby taka kraina jaka jest gdyby nie Naród Przymierza.Świat nie byłby takim jakim jest gdyby nie R.Polański, Bob Dylan,Leonard Cohen,…Szalom. Z kazdym „oklaskiem” po znakomitym kameralnym koncercie rzeszowskiego zespołu w mieleckiej Jadernówce miałem wrażenie ,żedaje w pysk Reinhardowi Heydrichowi i kumplom z libacji w Wanesse

Leave a Comment