Eugeniusz Szyfner - Mielecki sprawiedliwy styczn 2017 zst lekcja

Prelekcja naukowa o Eugeniuszu Szyfnerze, Mieleckim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Związku z przypadającą w styczniu 2017 roku 75. rocznicą konferencji w Wannsee, podczas której naziści podjęli decyzję o Zagładzie Żydów oraz przypadającym 27 stycznia 2017 roku Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu została zorganizowana okolicznościowa naukowa prelekcja.

Jej organizatorami były Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzka w Rzeszowie – Filia w Mielcu oraz uczniowie klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu pod opieką nauczyciela historii Pawła Wala.

Rozpoczynając prelekcję Józefa Krasoń dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu powitała zgromadzonych gości,  a następnie przedstawiła prelegentów. Uczestnikami i gośćmi byli m. in. dyrektor ZST w Mielcu mgr inż. Mariusz Wojciechowski, historyk regionalista Józef Witek, zastępca dyrektora SCK ds. biblioteki Jolanta Strycharz, pastor lokalnego zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Mielcu Dariusz Hapoń oraz liczna delegacja PTTK – Oddział w Mielcu, a także młodzież szkolna z ZST w Mielcu.

Tematyka prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną dotyczyła mieleckiego Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, którym jest 94 letni Eugeniusz Szyfner. Należy On do grona najstarszych osób odznaczonych tym medalem i tytułem od Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Mielecki bohater jest ostatnim żyjącym  świadkiem historii, który we wrześniu 1939 roku widział ruiny spalonej przez Niemców synagogi przy ulicy Lelewela. W toku prelekcji uczeń Michał Czaja omówił biografię Eugeniusza Szyfnera, ukazując Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami 9 Żydów w chorzelowskim kurniku w latach 1942 – 1944.

Przedstawił on także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu organizował każdego roku wyjazdy do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie przedstawiał młodzieży i pracownikom mieleckich zakładów pracy ogrom hitlerowskiego bestialstwa. W dalszej części prelekcji uczeń ZST Mielec skupił się na omówieniu roli Eugeniusz Szyfnera w  pozyskiwaniu coraz zwolenników przyjaźni polsko – żydowskiej, a także na  budowaniu przez Niego mostów pojednania pomiędzy chrześcijaństwem i judaizmem.

Prelegent zwrócił także uwagę i podkreślił, że bezinteresowna pomoc w ukrywaniu przez Szyfnerów, podczas okupacji hitlerowskiej, 9 Żydów została doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, który 6 listopada 1996 roku przyznał Eugeniuszowi Szyfnerowi i pośmiertnie Jego Matce Katarzynie Szyfner tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.  W końcowej części prezentacji multimedialnej uczeń przedstawił uhonorowanie naszego bohatera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w dniu 17 marca 2016 roku w Łańcucie odznaczył Eugeniusza Szyfnera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na zakończenie prelekcji uczeń przedstawił podejmowane działania uczniów klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu  jako uczestnika i realizatora VIII edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – Kamienie Pamięci, w ramach którego przedstawiają oni postać Eugeniusza Szyfnera.

Okolicznościowy wykład, w zakresie dziejów ludności żydowskiej w regionie mieleckim, wygłosił w części podsumowującej prelekcję Józef Witek, przedstawiając w nim także wydarzenia związane z zagładą Żydów z naszego miasta w marcu 1942.

jw

One comment

  1. Galicja nie bylaby taka kraina jaka jest gdyby nie Naród Przymierza.Świat nie byłby takim jakim jest gdyby nie R.Polański, Bob Dylan,Leonard Cohen,…Szalom. Z kazdym „oklaskiem” po znakomitym kameralnym koncercie rzeszowskiego zespołu w mieleckiej Jadernówce miałem wrażenie ,żedaje w pysk Reinhardowi Heydrichowi i kumplom z libacji w Wanesse

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *