Bądźmy bezpieczni podczas grzybobrania

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas grzybobrania. Corocznie policjanci biorą udział w poszukiwaniu osób, które wybrały się do lasu w poszukiwaniu grzybów i zaginęły. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo członków rodziny.

Policja każdego roku odnotowuje zaginięcia lub zagubienia się osób w czasie grzybobrania. W związku z tym policjanci przypominają zasady do których warto się stosować wybierając się do lasu:

– nie należy chodzić do lasu w pojedynkę,
– jeśli już idziemy na grzybobranie samotnie, warto poinformować bliskich w jaki rejon lasu się udajemy oraz określić przybliżony czas powrotu,
– jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy,
– jeżeli w wyprawie biorą udział dzieci lub osoby starsze, zwracajmy na nie szczególną uwagę i pilnujmy, aby same nie oddalały się i pozostawały w zasięgu naszego wzroku,
– na wyprawę do lasu postarajmy się założyć ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, a jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe,
– pozostawiając samochód na leśnym parkingu zamknijmy dokładnie drzwi i okna auta, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Wybierając miejsce do parkowania unikajmy miejsc mało uczęszczanych.

Najważniejsze aby na wypadek sytuacji kryzysowych, mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, który może okazać się naszą jedyną alternatywą w przypadku zagubienia.

Należy ponadto uświadamiać osobom w podeszłym wieku o realnych zagrożeniach wynikających z ich wieku i stanu zdrowia w tym kondycji fizycznej i psychicznej. W przypadku, kiedy opiekujemy się osobą chorą lub starszą możemy skorzystać z pomocy różnych urządzeń GPS, umożliwiających stałe lokalizowanie podopiecznego.

Policjanci polecają także stosować się do regulaminu, który znajduje się na tablicach informacyjnych przy wejściach do lasu. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na niebezpieczne przedmioty, które możemy napotkać w lesie. O odnalezieniu niewybuchu, niewypałów lub pozostałości z czasów drugiej wojny światowej należy niezwłocznie powiadomić Policję. Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać.
KPP Mielec

Aktualności

Leave a Comment