Starosta wsparł akcję wydobywczą rakiety V2

Starosta wsparł akcję wydobywczą rakiety V2

starostaGrupa pasjonatów historii, wydobyła w podmieleckim lesie przednią część, rozbitej ponad 70 lat temu, niemieckiej rakiety V2. Wsparcia finansowego udzielił starosta Zbigniew Tymuła.

W lesie w Rudzie w powiecie mieleckim zakończyła się akcja odkopywania szczątków rakiety V2. W czasie drugiej wojny światowej była to jedna z największych tajemnic hitlerowskich Niemiec. V2 wystrzeliwano z poligonu Blizna od sierpnia 1943 roku. Pasjonaci historii szukali rakiet w miejscu wskazanym przez Romana Rusina, który ujawnił tajemnicę przez lata pilnie strzeżoną przez swojego ojca – żołnierza AK.

W poszukiwania zaangażowały się: Park Historyczny w Bliźnie, Podkarpackie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bliźnienskiej, Aeroklub Mielecki – sekcja historyczna oraz OSP Dymitrów Mały i OSP Biały Bór, jako jednostki wspierające.

Akcja wydobywania szczątków wymagała jednak nakładów finansowych. Grupa pasjonatów, by móc kontynuować swoje działania wydobywcze zwróciła się w tej sprawie do starosty powiatu mieleckiego Zbigniewa Tymuły. Mimo, że z budżetu powiatu nie można było wygospodarować środków, które mogłyby zostać przekazane na ten właśnie cel, to starosta nie odmówił pomocy. Postanowił udzielić wsparcia z własnych prywatnych środków, za co odkrywcy wyrażają ogromną wdzięczność. Jak sami mówią, to wykopalisko zapisze się w historii archeologii II wojny światowej złotymi literami.

Aktualności

2 Thoughts to “Starosta wsparł akcję wydobywczą rakiety V2”

 1. Za wspaniałą inicjatywę Zbigniewa Tymuły – starosty mieleckiego powiatu udzielająca pomocy w wydobyciu tak dużej części rakiety V2 należy się wdzięczność nie tylko mieleckiego środowiska, ale także szerokich warstw społecznych. Dzięki tej pomocy osiągnięto światowy sukces, gdyż jak dotąd nie udało się nigdzie odnaleźć tak dużej części rakiety V2. Chwała też rodzinie Aleksandra Rusina ps. Rusal, za wskazanie miejsca rakiety.

  1. R Maj

   „Wdzięczność szerokich mas społecznych.”
   ble ble i obudziłem się w PRLu.
   Też będę bardzie wdzięczny jak kasta klakierów przejdzie do historii.

Leave a Comment