Pierwszy Dzień Wiosny i Światowy Dzień Zespołu Downa

I dzień wiosny orew (4)21 marca 2014 roku w OREW obchodziliśmy dwa bardzo ważne wydarzenia – I dzień wiosny i Światowy Dzień Zespołu Downa. Wszyscy wychowankowie OREW oraz przedszkolaki z przedszkola terapeutycznego „Jeżyk” udali się na pierwszy, wspólny, wiosenny spacer. Pogoda dopisała, a i dobrego nastroju nie zabrakło.

Radosną przechadzkę zakończyliśmy ostatecznym pożegnaniem zimy – spaleniem marzanny – a właściwie kilku kukieł, które zostały wykonane przez wychowanków OREW i przedszkolaków. Nie jest przypadkowe, iż w naszym pochodzie dominowały barwy czerwona i granatowa, a wielu z nas założyło trzy skarpetki.  Właśnie te kolory i skarpetki „nie do pary” (podobnie jak III chromosom w 21 parze występujący w Zespole Downa), są uznawane za symbole obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa.

Dlaczego warto świętować I dzień wiosny? To proste. Warto wczytać się w znaczenie tego dnia – po każdej zimie przychodzi wiosna, po każdym smutku – radość, po każdej śmierci – życie. Chcieliśmy odgonić od siebie wszystkie ponure, zimowe dni i rozpocząć nowy czas – czas odrodzenia, kolorów i radości. Dlaczego warto świętować Światowy Dzień Zespołu Downa? Dzień ten obchodzony jest na całym świecie od 2006 roku. W tym roku świętowany był pod hasłem równego dostępu do opieki zdrowotnej dla osób z Zespołem Downa. Obchodząc ten dzień chcieliśmy pokazać, że Zespół Downa, podobnie jak niepełnosprawność intelektualna, to nie choroba i tym samym propagować ideę integracji i równych praw tych osób do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

 

e-mielec24.pl

 

I dzień wiosny orew (1) I dzień wiosny orew (2) I dzień wiosny orew (3) I dzień wiosny orew (4)

Aktualności

Leave a Comment