Sporty zimowe znane i mało znane

Dziwne sporty zimowe

BANDYdyscyplina ta jest połączeniem hokeja i piłki nożnej. Zamiast krążka używa się niewielkiej piłki. Dwie drużyny po 11 graczy rozgrywają 90- minutowy mecz na lodowisku.

BLADERUNNINGpołączenie lotów na paralotni i narciarskiego supergiganta. Polega na przeleceniu na małym skrzydle slalomu między bramkami tuż nad poziomem ziemi.

FREESKIINGnarciarstwo polegające na skakaniu na skoczniach i wykonywaniu w powietrzu ewolucji takich jak: obroty, salta, chwyty za nartę w locie oraz na ślizganiu się po poręczach.

HANGBOARDINGsport, w którym szusuje się po stoku, będąc zaczepionym do specjalnego sprzętu. Zawodnik kładzie się na brzuchu na desce i przypina do drążka zamontowanego z tyłu deski.

SHORT TRACKłyżwiarstwo szybkie na torze krótkim. Wyścigi odbywają się na bardzo krótkim torze, którego pętla standardowo wynosi 111, 12 m, a sam tor jest wyznaczany na tafli lodowiska.

SHOVEL RACINGzjazd na szuflach. Oficjalnie zawody rozgrywane są od 1973 roku. Prędkości rozwijane na profesjonalnych szuflach przekraczają 100 km / godz.

SKELETONzawodnicy zjeżdżają po torze lodowym na ciężkich ( około 50 kg ) jednoosobowych saniach sportowych. Ten sprzęt umożliwia osiąganie dużych prędkości ( do około 130 km / godz ).

SKIALPINIZMto połączenie podchodzenia, wspinaczki górskiej i ekstremalnych zjazdów. Tutaj oprócz nart ważne są również raki i czekan umożliwiające wspinaczkę.

SKIBOBYindywidualny sport przypominający narciarstwo alpejskie. Zawodnik porusza się na pojeździe stanowiącym połączenie nart i roweru.

SKIJORINGforma kuligu ekstremalnego. To jazda na nartach za koniem lub psem, ewentualnie skuterem śnieżnym. Zawody odbywają się także w Polsce, na Podhalu.

Marek Leyko
e-mielec24.pl

Aktualności