II miejsce ZSB na turnieju

Sukces mieleckiej „budowlanki” w międzynarodowym turnieju budowlanym

W dniach 2 i 3 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu odbył się V Międzynarodowy Turniej Budowlany. Uczestnikami konkursu mogli być uczniowie szkół zawodowych w zawodzie murarz – tynkarz i monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Z każdej szkoły zostali wyłonieni dwaj najlepsi uczniowie, którzy reprezentowali daną placówkę oświatową. Do udziału w turnieju zakwalifikowały się zespoły z: Gliwic, Limanowej, Mielca, Opola, Rybnika, Tarnowskich Gór, Wodzisławia Śląskiego, Żywca, a także z Czech i Słowacji. Powiat mielecki reprezentował Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu, którego ekipę stanowili uczniowie Piotr Ogorzałek i Mariusz Cisło pod opieką  Stanisława Działo.

Uczestnicy turnieju musieli się wykazać umiejętnościami manualnymi, znajomością zasad technologii i rysunku zawodowego. Wszystkie zadania uczniowie wykonywali zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. W pierwszym dniu turnieju zadaniem uczestników było przygotowanie podłoża oraz wykonanie warstwy zbrojnej w systemie ociepleń budynków metodą lekko-mokrą na styropianie. Kolejnym wyzwaniem było zbudowanie fragmentu ściany w systemie Porotherm Dryfix oraz wymurowanie filarka z cegły klinkierowej. W drugim dniu turnieju zawodnicy wykonali tynk cienkowarstwowy na przygotowanym przez siebie podłożu, a następnie wymurowali fragment ogrodzenia betonowego w systemie KB Blok. Zadania te wymagały dużych umiejętności zawodowych i sporej precyzji wykonania. Prace oceniali doradcy techniczni firm: ATM dekoral profesional, Wienerberger Polska oraz KB-Blok Czechy. Sponsorami turnieju byli: Wienerberger Polska, KB BLOK Czechy, Akademia Technik Malarskich we Wrocławiu oraz Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

Biorące udział w konkursie ekipy prezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności. Uczniowie ZSB w łącznej klasyfikacji zajęli znakomite II miejsce wyprzedzając między innymi wszystkie zagraniczne zespoły. Dyrektor szkoły Stanisław Starzyk stwierdził, iż osiągnięty wynik to ogromny sukces uczniów, nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych jak również nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Świadczy to o  bardzo dobrym przygotowaniu młodzieży z mieleckiej budowlanki do pracy w zawodzie jak również o ich otwartości na nowe technologie budowlane.

 e-mimelec24.pl

Aktualności