Jerzy Mamcarz – Mielecki bard

Jerzy Mamcarz – poeta, kompozytor, pieśniarz, bard, członek Związku Artystów Scen Polskich (egzamin u profesora Aleksandra Bardiniego),członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR – sekcja literacka (przewodniczący Literackiej Komisji Kwalifikacyjnej), Związku  Autorów ZAiKS – sekcja literacka i kompozytorów, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców STOART, Związku Zawodowego Twórców Kultury, prezes Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów, od 2006 roku dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”. Absolwent Politechniki Krakowskiej (urodzony 31 lipca 1952 roku w Mielcu).

Jest laureatem konkursów i przeglądów m.in. w Myśliborzu, Olsztynie, Toruniu, Wałczu, Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie. Uczestniczył w wielu Warsztatach Piosenkarskich w Lublińcu. Ostrogi artystyczne zdobywał w kabarecie Piwnica pod Baranami, którego  był  członkiem  od 03.80  do 12.81. Po egzaminach w 1982 roku u prof. Aleksandra Bardiniego, w latach 1983–1988 pracował w kabarecie Ostatnia Zmiana przy ZPR Warszawa m.in. z J. Himilsbachem, A. Dymszówną, J. Cnotą, W. Niderausem, S. Zachem, B. Wrocławskim. W latach 1988–1989 współpracował z Młodzieżową Agencją Koncertową w Warszawie m. in. koncerty z Tomaszem Raczkiem pt. Ze sztuką na Ty.

Telewizja emitowała jego recitale Na początku słowa reż. Marian Ligęza i Jeszcze skrzydła mam odrosną reż. Barbara Sałacka, zrealizowane w Gdańsku i Warszawie, dla TVP2. Wydał płytę CD – Polskie Nagrania Edition 1997 pod tytułem …jeszcze tańczą ogrody, nagraną z orkiestrą Zygmunta Kukli oraz książkę poetycką pod ww. tytułem Dom Wydawniczy Bellona 1998 z tekstami piosenek, które zinterpretował graficznie Krzysztof Litwin. W 2009 roku ukazała się jego płyta pt. Lustrum, która zawiera utwory nowe, nagrane z Marcinem Partyką oraz z archiwów Polskiego Radia w Warszawie i Rzeszowie. Na Festiwalu OIRT Redakcji Rozrywki w Pradze w 1989 roku reprezentował Program III Polskiego Radia, co zaowocowało recitalem na Tage der Leichten Musik w radiu Hessischer Rundfunk we Frankfurcie nad Menem, gdzie wykonywał własne utwory w tłumaczeniu prof. Zdzisława Wawrzyniaka.

Z recitalami występował m.in: w Teatrze Rampa, w Starej Prochowni, w Teatrze na Woli, w klubach i kabaretach: Piwnica pod Baranami, w Klubie Aktora, w Klubie Pod Harendą, w kabarecie Loch Camelot, w cyklach: Ogrody Frascati, Galeria Śpiewających Poetów, Poznaj Bardów. Wielokrotnie w koncercie Premiery w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Występował w programach radiowych i telewizyjnych jak Muzyczna Jedynka, Poranek z Polsatem, Kawa czy Herbata, Akademia Rozrywki III Programu Polskiego Radia.

W programach łączy nastrojową poezję z satyrą. Wykonuje recitale w pełni autorskie, jak również sięga po twórczość współczesnych polskich poetów. Tworzy także kalambury, aforyzmy, sentencje, które oprawia tytułem Krótkie Mieszkanka. Jest autorem nowych pojęć anegdotyk i przewodnik poetycki.

e-mielec24.pl

Aktualności