Uczniowie ZSB w Lille

Młodzież mielecka poznaje i upowszechnia w Europie polską kulturę i tradycje.

Kontynuując realizację unijnego projektu Comenius „Spirit of Hope” uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych: Anna Chmura, Mariusz Działo, Jakub Smagacz i Magdalena Sołdyga pod opieką dyrektora Stanisława Starzyka prezentowali prace szkoły na spotkaniu młodzieży z 11 krajów europejskich w szkole partnerskiej Lycee Dupleix w Landrecies we Francji w dniach 12-16.11.2013. Doskonaląc swoje umiejętności językowe mieli okazję rozmawiać w języku angielskim oraz wspólnie pracować nad projektem poznając kulturę i zwyczaje młodych ludzi z Norwegii, Danii, Holandii, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rumunii, Chorwacji i Turcji.

Prezentowano m.in. niesamowity pokaz mody europejskiej na przestrzeni 1000 lat, od epoki Wikingów (XI wiek) po czasy współczesne. Uczniowie ZSB prezentowali stroje szlacheckie z XVII w. Pokaz urozmaicono wspaniałym tańcem poloneza, co wzbudziło aplauz wszystkich obecnych gości.

Uczniowie przywieźli wykonany własnoręcznie rewelacyjny model siedemnastowiecznego statku oraz opowiedzieli o wielorakich badaniach wody przeprowadzonych wcześniej w ZSB. W szkole francuskiej mieli niebywałą okazję zbadać przywiezioną wodę z Wisłoki oraz z kranu.

Punktem kulminacyjnym była wizyta w sali obrad Rady Europejskiej w Lille, gdzie uczniowie wcielili się w role eurodeputowanych i wzięli udział w pasjonującej dyskusji na temat perspektyw przyjęcia Macedonii w struktury UE. Całodniowe obrady przebiegały w atmosferze zaangażowanej dyskusji ze względu na sprecyzowane poglądy uczestników i ich dogłębną znajomość omawianej problematyki.

Nieodłącznym elementem wizyty było zwiedzanie miasta Landrecies przeprowadzone przez francuskich uczniów, pełna wrażeń wizyta w merostwie, zwiedzanie słynnego muzeum malarstwa Henri Matissa, wspólne śpiewanie niezwykłego hymnu projektu, zajęcia sportowe oraz przebywanie z rówieśnikami i ich rodzinami, czyli poznawanie codziennego życia mieszkańców północnej Francji.

Uczniowie wrócili bardzo usatysfakcjonowani pobytem wśród rówieśników krajów europejskich, zachwyceni atmosferą projektu i zmotywowani do intensywniejszej jeszcze nauki języków obcych.

 wichz                                             .
e-mielec24.pl
 

Aktualności